Historie
Z historie založení oddílu orientačního běhu Ptení
"Pomyslným zakladatelem" orientačního běhu na ptenské škole, potažmo registrace pod hlavičkou TJ Sokol Ptení, byl bývalý ředitel Karel Foltin.
Tehdy pracoval jako pedagogický skupinový vedoucí. Jezdil s dětmi po pionýrských okresních akcích. Jednou z nich byl i Den mladého obránce vlasti v Hamrách. Tam se poprvé setkal s orientačním během. Na závod bylo tenkrát přihlášeno málo startujících, a tak se rozhodl, že přihlásí i "své" tři chlapce. Napsali je na závěr listiny, a když doběhli, obsadili 1., 2. a 3 místo.
V té době se v našem okolí vyrobila první šestibarevná orienťácká mapa Skřítek. Pro pana Foltina to byl velký impuls začít. Dodělal si trenérské zkoušky a mohlo se začít. Od
začátku se dětem velmi dařilo, probojovaly se z okresních žebříčků až po áčkové a mezinárodní závody. Společně se podívali i do Polska. Vícedenní závody byly samozřejmostí. Kromě dětí se orientačnímu běhu věnovali i jeho kamarádi, vozili zlaté medaile a mohou se pochlubit, že v jejich týmu byla i mistryně republiky.
Patronem orientačního běhu byl podnik Státní lesy, díky nim si škola mohla koupit dodávku, kterou společnými silami opravili a pomalovali orienťáckými značkami. Dalším patronem byla i pila Javořice, ta má zásluhu na stavbě srubu v lese u Suchdola. Srub dlouhá léta sloužil pionýrskému táboru nyní je to základna pro TJ Sokol.
Pomyslnou štafetu po Karlu Foltinovi převzala v 90. letech minulého století nynější zástupkyně ředitelky Kateřina Mikšíková.